Šola preživetja
Ste se kdaj vprašali, ali bi lahko preživeli en cel dan v gozdu brez hrane in opreme? Kaj pa več dni? Koliko časa in kakšne napore lahko zdržite? Kako se odzivate v nevarnosti?
Vsakdo se je že kdaj znašel globlje v naravi, kot je bilo to sprva načrtovano. Mogoče ste se v gozdu že za več ur izgubili. Morda pa si želite v takšno okolje, a imate do njega zaradi pomanjkanja znanja upravičeno strahospoštovanje. V skrajnih situacijah človek dobro spozna sebe in druge, predvsem pa se veliko nauči.
V divji naravi lahko zadihamo s polnimi pljuči, se naužijemo vsega zelenega ter tako storimo nekaj zase in svoje telo. Ob tem pa nam koristi, če poznamo tudi različne veščine preživetja, ki nam pozneje pridejo prav v vsakdanjem življenju ali kriznih situacijah.
Skozi igre, zabavo in tudi fizično zahtevnejše preizkušnje bomo spoznavali že skoraj pozabljeno vez med človekom in naravo. Naučili se bomo orientirati, spoznali rastlinski in živalski svet, izdelovali bivake na preprost način, na primitiven način zakurili ogenj, si pripravili hrano ter poskrbeli za prvo pomoč v naravi.
V šoli preživetja bomo spoznali sedem pomembnih stvari za preživetje v naravi, za katere moramo poskrbeti oz. jih upoštevati: pozitivna miselna naravnanost, zavetje – bivak, ogenj, voda, hrana, prva pomoč in signaliziranje.
Program zajema vrsto praktičnih vaj: kako se orientirati v prostoru, kako poiskati vodo, kako narediti zavetje in zakuriti ogenj … Inštruktorji vam bodo prikazali tudi pripravo različne hrane v naravi in kaj narediti v primeru nesreče oz. poškodbe.
Občutili boste lahko tudi moč noči, saj vam bomo pokazali, kako v naravi varno preživeti do jutra oz. kako poskrbeti za čim bolj udobno zasilno prenočišče – »kakor si boš postlal, tako boš spal«.
Zaradi narave usposabljanja bomo namerno poskrbeli za pomanjkanje hrane, počitka in prostega časa – vse z namenom približanja čimbolj realnim okoliščinam.
Nekaj poudarkov iz programa šole preživetja:
- uvod, osnove preživetja, situacije, načrt, rešitve;
- psihološki vidiki preživetja;
- osnovna oprema za divjino, nož, pribor za preživetje in uporaba;
- orientacija in iskanje cilja brez elektronskih pripomočkov, s pomočjo karte in kompasa ter s pomočjo naravnih dejavnikov – sonce;
- iskanje vode, čiščenje in filtracija, prenos, pitje;
- ogenj, kurjenje na različne primitivne načine (iskanje primernega materiala za kurjenje);
- izdelava različnih bivakov in ležišč;
- osnove ribolova in primitivnega lova;
- spoznavanje užitnih in neužitnih rastlin;
- priprava različne (rastlinske in živalske) hrane, ki jo najdemo v naravi;
- priprava na izredne razmere in nevarnosti v naravi;
- prva pomoč in ukrepi v primeru nesreče (kako ukrepati v prvih minutah, sporočanje o nesreči, signalizacija in klici na pomoč, zaustavljanje krvavitev, imobilizacija udov, izdelava priročnih nosil …);
- improvizacija (vozli, improviziran pas, spust po vrvi).
Ti je všeč Šola preživetja?